Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

W Krainie dźwięków

 

Stowarzyszenie Kraina św. Anny od 9 sierpnia realizuje projekt "W Krainie dźwięków". Jest to wyjątkowe przedsięwzięcie animacyjne, angażujące lokalnych liderów, instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, a przede wszystkim lokalną społeczność. Spotkania przyczyniającą się do zmiany sposobu myślenia, przełamania stereotypów i przyzwyczajeń, edukacji ekologicznej oraz wspólnego rodzinnego spędzenia czasu wolnego na łonie natury. Wartością dodaną każdego ze spotkań były warsztaty, w czasie których przygotowano m.in. ul dla zapylaczy, domki dla owadów, ścieżkę edukacyjną.

Każde ze spotkań odbyło się w innym miejscu, a tematyka i sposób prowadzenia była dostosowana do odbiorców.

9 sierpnia odbyło się spotkanie w Publicznym Przedszkolu nr 1 w Krapkowicach, które poprowadziła Beata Wielgosik (Dyrektor Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny). Aby miło rozpocząć dzień i nasze spotkanie, przeprowadzona została wspólna zabawa integracyjno-edukacyjna, w czasie której podzieleni na 4 równe grupy stworzyliśmy ekosystemy złożone z drzew, zapylaczy, ptaszków i kotków wdrapujących się na drzewka. Następnie, poszczególne drzewa, z danego ekosystemu, zostawały wycinane z różnych powodów, czy to na nowy drewniany domek, ławeczkę, czy huśtawkę, a organizmy je zamieszkujące zmuszone były do szybkiej przeprowadzki na inne drzewko. W końcowym etapie zabawy uczestnicy doszli do wniosku, iż pozostało zbyt mało drzew, aby pomieścić wszystkich ich mieszkańców...

Kolejnym bardzo ważnym elementem spotkania była pogawędka na temat zapylaczy i drzew, ich morfologi, potrzeb żywnościowych oraz korzyści wynikających z ich obecności. Następnie wspólnie przygotowaliśmy ścieżkę sensoryczną składającą się z ośmiu różnych materiałów, tj. piasek, kora, szyszki oraz plastikowe korki, które jesienią zostaną wymienione na kasztany. Po ukończeniu konstrukcji, każdy na boso i z zamkniętymi oczami, miał okazję przejść ścieżką odgadując po czym aktualnie stąpa. Sprawiło to wiele uśmiechu na twarzach naszych małych, przyrodniczych odkrywcach. Po tak dużej porcji pozytywnej energii przystąpiliśmy wspólnymi siłami do przygotowania domku dla owadów, a wręcz hotelu, co najmniej kilku gwiazdkowego :) Następnego dnia zafascynowanie dzieci tematyką spotkania nie zmalało. Każdy z zapałem przygotował już tym razem na kartce, swój własny domek, który zbuduje wraz z rodzicami we własnym domu.

Zapraszamy do mini galerii:

 

 

 
Jedno ze spotkań odbyło się w sobotni poranek w Kamieniu Śląskim.
Również i to spotkanie poprowadziła Beata Wielgosik, w ramach którego odbył się spacer badawczy po miejscowości, spotkanie edukacyjne i warsztat. W rodzinnym nastroju wspólnie omówiono potrzeby, wyobrażenia oraz możliwości udoskonalenia przestrzeni publicznej miejscowości. Dzięki wspaniałej współpracy z Lasami Państwowymi Nadleśnictwa Strzelce Opolskie, otrzymaliśmy 10 szt pni, na których uczyliśmy się rozpoznawać różne gatunki drzew oraz liczyć ich wiek. Najmłodsi uczestnicy mieli możliwość rozwiązywania ekologicznych rebusów oraz wspólnie z rodzicami tworzyć domek dla owadów. Szukanie odpowiednich materiałów nadających się do wypełnienia domku, a dokładniej hotelu wzbudziło ich największe zainteresowanie.
 
Zapraszamy do mini galerii:
 

 

 

W Strzelcach Opolskich odbyło się spotkanie edukacyjno-warsztatowe polegające na wspólnym przygotowaniu ula. Młodzi odkrywcy pod okiem opiekunów i animatorów lokalnych zaznajomili się z tematyką zapylaczy, w szczególności pszczół. Dzięki temu spotkaniu powstał ul, który umiejscowiony został w Nowej Wsi, tuż obok Świetlicy wiejskiej.

Zapraszamy do mini galerii:

 

 

 
Przed nami jeszcze jedno spotkanie z ekologiem Markiem Zarankiewiczem i miłośnikiem ptaków Tomaszem Sochańskim. Spotkanie zakończone zostanie przygotowaniem drewnianych cymbałów XXL, które jesteśmy w stanie skonstruować dzięki przekazaniu przez Lasy Państwowe Nadleśnictwa Strzelce Opolskie materiału drzewnego.
 
 

     Pozytywnie zakręcone osoby zaangażowane w realizację

Stowarzyszenie Kraina św. Anny – Stowarzyszenie Sportowo-Rekreacyjne KAMYKI –
Publiczne Przedszkole nr 1 w Krapkowicach - Strzelecki Ośrodek Kultury - Beata Wielgosik
– Publiczna Szkoła Podstawowa w Kamieniu Śląskim - Tomasz Sochański
- Marek Zarankiewicz - lokalni animatorzy z Nowej Wsi

Wersja XML