Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Lepiej słyszę to lepiej rozumiem...

 

Lepiej słyszę to lepiej rozumiem...

Zawsze wydaje się,

że coś jest niemożliwe,

dopóki nie zostanie to zrobione.”
Nelson Mandela

W dniu 17.09.2019 roku rozpoczęliśmy realizację naszego projektu „Cicho, ciszej – oby było głośniej”. Celem projektu którego realizatorem jest grupa nieformalna „Żywe głośniki” , jest wielowymiarowa integracja Seniorów Domu Spokojnej Starości „Św. Barbara” w Kamionku, Seniorów ze środowiska Kamionka i Kamienia Śląskiego wspólnie  z  dziećmi z Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Tarnowie Opolskim i Świetlicy Młodzieżowej w Kamionku na zasadzie „lepiej Ciebie słyszę, to lepiej Ciebie rozumiem”.

Powitania  dokonała  kordynator  projektu  i  członek  grupy  nieformalnej  „Żywe głośniki” Pani B. Dołowicz, która w kilku słowach opowiedziała o założeniach które przyświecają naszym wspólnym spotkaniom, jakie etapy projektu już zostały zrealizowane i jak wygląda szczegółowy harmonogram naszych dalszych spotkań.

Podczas tego  spotkania nasi Seniorzy podzielili się z młodszym pokoleniem swoimi wspomnieniami z dzieciństwa, porównując dzieciństwo obecnego pokolenia. Jednakże opowieści dotyczące pasania gęsi, kóz, opieki na młodszym rodzeństwem, obowiązków jakie każde dziecko miało do wykonania w domu szczególnie jeżeli rodzice posiadali gospodarstwo opowiedziane zostały z humorem i lekkim wzruszeniem, gdyż wielu z naszych  Seniorów miało bardzo podobne wspomnienia z dzieciństwa. Zaprzyjaźnione  nieco wcześniej z naszym DSS dzieci z Domu Dziecka były żywo zainteresowane wspomnieniami z lat dzieciństwa naszych Seniorów i po ich wspomnieniach opowiadali jak spędzają swój czas poprzez gry i zabawy na świeżym powietrzu - szczególnie grając w piłkę nożną, jak opiekują się  i pomagają młodszym dzieciom ale również  że na co dzień korzystają z komputera i telefonów komórkowych. Oprócz tych przyjemności jak słyszeliśmy dzieci mają  wiele obowiązków jak sprzątanie swojego pokoju, pełnienie dyżurów w kuchni, a nawet pieczenie ciasta czy robienie sałatek.

Następnie kolejny nasz koordynator i członek grupy nieformalnej Pani A. Michna zaprezentowała wspólnie z  mieszkańcami DSS piosenki  które porwały wszystkich do wspólnego śpiewu. Z przygotowanego mixu piosenek ludowych i śląskich uczestnicy projektu wybrali następujące piosenki do wspólnej nauki i śpiewu: „Gdzie strumyk płynie z wolna….”, „Głęboka studzienka….”, „Te opolskie dziołchy….”, oraz „Czerwona róża, biały kwiat...”

To nasze pierwsze spotkanie oparte na wyraźnym i głośnym przekazie, było bardzo udane, wesołe, radosne i ciekawe a wszystkim biorącym w nim  udział „ od przedszkolaka do Seniora”, aż trudno było wstać i wracać do domu, tym bardziej że gościliśmy wiele osób. Wśród uczestników jak zwykle dopisała liczna grupa Seniorów z Klubu Emeryta w Kamionku, Seniorki z Kamienia Śląskiego, opiekun Świetlicy Młodzieżowej  w Kamionku Pani Sara Grobosz, dzieci z Domu Dziecka z opiekunem Panią Joanną Cichos oraz Panią Renatą Tomczyk Prezesem Stowrzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Kamionek i Panią Julią Feliniak koordynatorem programu Działaj Lokalnie ze Stowarzyszenia Kraina Św. Anny w Krapkowicach.

Zarówno wspólne rozmowy jak i aktywność związana z relaksem, zabawą i wspólną nauką śpiewania ulubionych piosenek ma sprzyjać nawiązaniu bliższych relacji i nowych znajomości.Wspólna zabawa to również okazja do przełamywania barier, przeciwdziałania bierności Seniorów i młodszego pokolenia, zagospodarowania czasu wolnego, lepszego poznania się i zrozumienia oraz spojrzenia na siebie nawzajem z większą otwartością, tolerancją i wrażliwością.

 

Zapraszamy na nasze kolejne spotkanie do DSS w dniu 30.09.2019 roku godz. 16ºº

Projekt „ Cicho, ciszej oby było głośniej” został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie ” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie Kraina św. Anny.

Wersja XML